Previous Winners

Previous winners of the SBATC apprentice of the year awards are listed below;

2016

James Birnie Award for Craft Excellence:
Glen Thomson, Bricklaying (Scotia Homes)

Adult Apprentice of the Year:
Daniel Barr, Plastering (PBR Building Services Ltd) and
Alexander Lind, Carpentry and Joinery (True Build Trade Services)

Civil Engineering Apprentice of the Year:
Paul Thain, Plant Mechanic (Subsea 7)

Construction Specialist Apprentice of the Year:
Scott Boyle, Ceiling Fixing (Brian Hendry Interiors Ltd) 

2015

James Birnie Award for Craft Excellence:
Lewis McKerchar, Plastering, (Fife Council)

Adult Apprentice of the Year:
Andrew McQuillan, Carpentry and Joinery (Edinburgh Zoo)

Civil Engineering Apprentice of the Year:
Steven Reid, Plant Maintenance (Daviot Farms Ltd) 

Construction Specialist Apprentice of the Year:
Dean Morgan, Ceiling Fixing, (William Gray Construction Ltd)

2014

James Birnie Award for Craft Excellence:
Shaun Kennedy, Carpentry and Joinery (Mactaggart & Mickel)

Adult Apprentice of the Year:
Daniel Deavy, Roof Slating and Tiling (A. Menzies and Sons)

Civil Engineering Apprentice of the Year:
Sean Melville, Civil Engineering Technician (Morgan Sindall)

Construction Specialist Apprentice of the Year:
Craig McVeagh, Built Up Felt Roofing (Permatop Roofing)

2013

James Birnie Award for Craft Excellence:
William Bradley, Bricklaying (R.S. Rendall Building Contractors)

Adult Apprentice of the Year:
Scott Cunningham, Roof Slating and Tiling (Cunningham Roofing Contractors)

Civil Engineering Apprentice of the Year:
Craig Harvey, Civil Engineering Technician (John Gunn & Sons Ltd)

Construction Specialist Apprentice of the Year:
Amy Underwood, Plant Operator (John Underwood Plant Hire)

2012

James Birnie Award for Craft Excellence:
Marc McQuade, Carpentry and Joinery (City Building (Glasgow) LLP)

Adult Apprentice of the Year:
 George Marshall, Stonemasonry (Historic Scotland)

Civil Engineering Apprentice of the Year:
Lewis Higgins, Civil Engineering Technician (Morrison Construction) 

Construction Specialist Apprentice of the Year:
Craig Owens, Roof Sheeting and Cladding (Topek Ltd)

2011

James Birnie Award for Craft Excellence:
Kenny McAllister, Plastering (Bryan McAllister)

Adult Apprentice of the Year:
Dominic Clutterbuck, Carpentry and Joinery (Bancon Construction)

Civil Engineering Apprentice of the Year:
Jamie Nicholas, Civil Engineering Technician (Morrison Construction)

2010

James Birnie Award for Craft Excellence:
Ronnie Morrison, Bricklaying (Pert-Bruce Construction Ltd)

Adult Apprentice of the Year:
Malcolm Landells, Stonemasonry (I.W. Masonworks)